Czy zapisy umowy mogą odmiennie od ustawy regulować zasady bezpośredniej zapłaty wynagrodzenia podwykonawcy?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Nowakowski Wojciech
Odpowiedzi udzielono: 28 grudnia 2020 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Jaki wpływ na przepisy art. 143c p.z.p. ma zapis umowny zgodnie, z którym zamawiający wymaga, aby do skutecznej cesji wynagrodzenia przysługującemu wykonawcy uzyskał on uprzednią zgodę zamawiającego, w sytuacji gdy wykonawca żąda od zamawiającego, aby ten zapłacił wynagrodzenie należne podwykonawcy. Odbywa się to w ten sposób, iż wykonawca występuje do zamawiającego z wnioskiem o dokonanie bezpośredniej zapłaty wymagalnego wynagrodzenia przysługującego podwykonawcy. Z jednej strony zatem umowa nakazuje uzyskać zgodę zamawiającego jeśli uznamy, iż wykonawca chce dokonać cesji wierzytelności, a z drugiej strony przepisy art. 143c p.z.p. nakazują zamawiającemu zapłacić wynagrodzenie na rzecz podwykonawcy przy założeniu, iż uchyla się on od zapłaty.

Czy zamawiający powinien przyjąć, iż wykonawca uchyla się od zapłaty wynagrodzenia i zapłacić wynagrodzenie podwykonawcy, skoro wykonawca nie wnioskuje o udzielenie zgody na cesję?

Jeśli tak, to czy powinien umożliwić wypowiedzenie się wykonawcy w trybie art. 143c ust. 4 p.z.p., skoro to wykonawca inicjuje procedurę zatem nie kwestionuje zasadności zapłaty na rzecz podwykonawcy?

Czy w takiej sytuacji zamawiający, jeśli nie ma innych zastrzeżeń może uznać, iż wykonawca wykonał umowę w sposób należyty?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX