Czy zapis o zmiennym oprocentowaniu w umowie kredytowej, powodujący miesięczne opóźnienie obniżenia oprocentowania kredytu może zostać uznany za klauzulę abuzywną?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Jastrzebska Malgosia
Odpowiedzi udzielono: 5 lutego 2015 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

W zawartej umowie o kredyt mieszkaniowy oprocentowanie kredytu ustalone zostało w oparciu o stawkę bazową powiększoną o marżę banku stałą w całym okresie kredytowania. Zapisy umowy jednoznacznie wskazują, że Bank co miesiąc, dokona porównania aktualnie obowiązującej stawki bazowej ze stawką bazową ogłaszaną przedostatniego dnia roboczego poprzedniego miesiąca i dokona zmiany wysokości oprocentowania Kredytu w przypadku zmiany stawki bazowej o co najmniej 0,10 punktu procentowego. Zmiany wysokości oprocentowania Kredytu Bank dokona najpóźniej piątego dnia roboczego miesiąca, następującego po miesiącu, w którym dokonana została zmiana stawki bazowej. Termin płatności raty kapitałowo-odsetkowej przypada na 28 dnia każdego miesiąca. Dodatkowo Bank zastrzegł w umowie cytuję "W przypadku zmiany stóp procentowych w Banku, zmiana oprocentowania dla uruchomionego Kredytu nastąpi w dniu spłaty najbliższej raty wynikającej z harmonogramu spłat, której płatność wypada po dniu, od którego obowiązuje zmienione oprocentowanie w Banku". W świetle tego zapisu faktyczne oprocentowanie kredytu ulegnie zmianie z miesięcznym opóźnieniem pomimo, iż na rynku obowiązuje nowa stawka bazowa (płatność raty 28 dnia, a stawka bazowa ogłaszana przedostatniego dnia roboczego, czyli z reguły dzień po terminie zapadalności raty). Oczywiście jest to celowe działanie Banku, aby opóźnić obniżenie oprocentowania kredytu, biorąc pod uwagę aktualną sytuację rynkową tj. spadających stóp procentowych.

Czy zatem cytowany zapis można w świetle postanowień Art. 3851 KC uznać za rażąco naruszające interes konsumenta, a co za tym idzie uznać że ma charakter abuzywności?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX