Czy zamawiający udzielając zamówienia z wolnej ręki na cztery części wcześniej prowadzonego postępowania w trybie podstawowym, miał obowiązek podać powody niedokonania podziału tych zamówień w postępowaniu prowadzonym w trybie z wolnej ręki?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Bieńko Monika
Odpowiedzi udzielono: 30 czerwca 2022 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Zamawiający prowadził postępowanie w trybie podstawowym z możliwością negocjacji (art. 275 pkt 2 p.z.p.). Zamówienie było podzielone na 6 części. Na dwie części zostały złożone oferty i w tych częściach zamawiający rozstrzygnął postępowanie. Niestety na cztery części nie została złożona żadna oferta. Zamawiający korzystając z dyspozycji art. 305 pkt 2) p.z.p. przeprowadził na te cztery części postępowanie w trybie z wolnej ręki - wysłał zaproszenie do 4 różnych wykonawców, przeprowadził z nimi negocjacje i zawarł umowy. Jednakże już po zakończeniu tych postępowań zamawiający zorientował się, że w treści każdego z tych zaproszeń do negocjacji, w trybie z wolnej ręki, zamawiający nie podał powodów braku podziału zamówienia na części. Zgodnie z treścią art. 91 ust. 2 p.z.p. zamawiający wskazuje w dokumentach zamówienia powody niedokonania podziału zamówienia na części. W przypadku trybu z wolnej ręki powody te podane wiec powinny zostać w zaproszeniu do negocjacji. Sytuacja u zamawiającego jest kuriozalna, bo zamawiający dokonał przecież podziału zamówienia na części. Najpierw było to 6 części, a po rozstrzygnięciu 2 z nich pozostały 4 części do udzielenia zamówienia. Jednak zamawiający nie wszczął jednego postępowania z wolnej ręki, podzielonego na 4 części, bo tak się postępowania w tym trybie nie przeprowadza, tylko wszczął 4 postępowania z wolnej ręki, kierując do 4 oddzielnych wykonawców zaproszenia do negocjacji. W każdym z tych postępowań więc de facto zamawiający nie dokonał podziału na części.

Jak wybrnąć z tej sytuacji? Czy zamawiający udzielając zamówienia z wolnej ręki na 4 różne części wcześniej prowadzonego postępowania w trybie podstawowym miał nadal obowiązek podać powody niedokonania podziału tych zamówień z wolnej ręki na jeszcze mniejsze części, choć jest to nielogiczne bo przecież fakt wszczęcia 4 postępowań z wolnej ręki świadczy o takim podziale?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX