Czy zamawiający udzielając zamówienia polegającego na powtórzeniu podobnych usług, może łącznie przeprowadzić zamówienie w trybie z wolnej ręki wskazując, że negocjacje odnoszą się do dwóch postępowań i zawrzeć jedną umowę?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Wolski Mariusz
Odpowiedzi udzielono: 8 czerwca 2021 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Zamawiający w starym stanie prawnym w 2019 r. realizował zamówienie dot. usługi zimowego utrzymania. W ogłoszeniu o zamówieniu przewidział udzielenie w okresie 3 lat od dnia udzielenia zamówienia podstawowego, dotychczasowemu wykonawcy usług, zamówienia polegającego na powtórzeniu podobnych usług tj. usług związanych z zimowym utrzymaniem zgodnych z przedmiotem zamówienia podstawowego do 50% wartości tego zamówienia, co zostało uwzględnione przy obliczeniu jego wartości, jeżeli takie zamówienie było przewidziane w ogłoszeniu o zamówieniu dla zamówienia podstawowego i jest zgodne z jego przedmiotem oraz całkowita wartość tego zamówienia została uwzględniona przy obliczaniu jego wartości. Zamawiający realizował takie zamówienie w 2019 r., kolejne zamówienie było w 2020 r. W obu postępowaniach umowa została zawarta z tym samym wykonawcą.

Czy w obecnym stanie prawnym zamawiający może łącznie przeprowadzić zamówienie w trybie z wolnej ręki i wskazać, że negocjacje odnoszą się do dwóch postępowań i zawrzeć jedną umowę na podstawie art. 214 ust. 1 pkt 7 nowego PZP - przy zapisach w niej odnoszących się do tych dwóch postępowań, czy też muszą być dwa odrębne postępowania w trybie z wolnej ręki i dwie umowy?

Zamówienie prowadzone było w procedurze unijnej, natomiast wartość zamówienia tzw. "uzupełniającego" jest wartością niższą ok. 300.000 zł netto.

Czy negocjacje z trybie z wolnej ręki (art. 214 nowego PZP) będą prowadzone w procedurze krajowej?

Czy prowadzenie takiego postępowania w trybie zamówienia z wolnej ręki wymaga zamieszczenia w planie postępowań?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX