Czy zamawiający może uznać za prawidłowe wadium w formie poręczenia, w którego treści wskazano przepisy starego PZP?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Nowakowski Wojciech
Odpowiedzi udzielono: 5 lipca 2021 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Wykonawca złożył wadium w postaci poręczenia, z którego wynika, iż "Poręczyciel zobowiązuje się nieodwołalnie i bezwarunkowo do zapłacenia zamawiającemu każdej kwoty do wysokości X zł na pierwsze pisemne żądanie zapłaty zamawiającego, przedłożone w terminie, o którym mowa w § 3 ust. 4 poniżej, właściwie podpisane, zawierające pisemne oświadczenie zamawiającego, że zaszła okoliczność uzasadniająca zatrzymanie wadium, wymieniona w art. 46 ust. 4a i 5 ustawy z 29.01.2004 r. Prawo zamówień publicznych, tj.:..." (tutaj przytoczona w całości treść art. 46 ust. 4a i 5 nieobowiązującej ustawy z 29.01.2004 r.).

Czy w takiej sytuacji należy odrzucić ofertę wykonawcy (art. 226 ust. 1 pkt 14 nowego PZP), czy może wezwać go do złożenia wyjaśnień w trybie art. 223 ust. 1 nowego PZP?

Czy poręczenie wadialne tej treści skutecznie zabezpiecza interes zamawiającego?

Zamawiający w SWZ odnośnie treści gwarancji lub poręczenia wymagał oświadczenia o nieodwołalnym i bezwarunkowym zobowiązaniu się do zapłaty wadium na pierwsze pisemne żądanie w okolicznościach wskazanych w art. 98 ust. 6 ustawy z 11.09.2019 r. Prawo zamówień publicznych. Postępowanie prowadzone w procedurze krajowej, wszczęte w maju 2021 r.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX