Pytania i odpowiedzi
Status: Nieaktualne, stan prawny na: 29 kwietnia 2018 r.
Autor odpowiedzi: Kowalski Artur
Odpowiedzi udzielono: 29 czerwca 2015 r.

PYTANIE

W okresie od dnia 27 grudnia 2007 r. do dnia 24 stycznia 2012 r. osoba była jedynym wspólnikiem spółki z o.o. (100% udziałów). Od 2006 r. osoba ta uzyskuje świadczenie emerytalne płatne z ZUS. W latach 2007-2009 spółka uzyskała zysk, który został przeznaczony na zwiększenie kapitału zapasowego, od 2010 r. spółka co roku odnotowuje straty.

Czy za lata 2007-2012 osoba ta powinna zapłacić ubezpieczenie zdrowotne, skoro ze spółki nie uzyskała żadnego przychodu?

W art. 82 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej wynika, iż: "w przypadku gdy ubezpieczony uzyskuje przychody z więcej niż jednego tytułu [...]".

Jak w kontekście tego przepisu interpretować pojęcie przychodu?

Czy jeżeli uregulowano by składki w 2015 r., to byłaby możliwość odliczenia 7,75% od podatku 2015 r. odprowadzonego z tytułu pobierania emerytury i wypłacanego wynagrodzenia z tytułu pełnienia funkcji prezesa zarządu (powołanie)?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX

Zaloguj się do LEX | Nie korzystasz jeszcze z programów LEX?