Pytania i odpowiedzi
Status: Nieaktualne, stan prawny do: 31 grudnia 2017 r.
Autor odpowiedzi: Bartosiewicz Adam
Odpowiedzi udzielono: 10 czerwca 2015 r.

PYTANIE

Zarząd spółki z o. o. stanowią dwie osoby - małżeństwo bez rozdzielności majątkowej, stanowiący jednocześnie udziałowców spółki. Oboje mają po 48% udziałów, pozostałe 2% reprezentują ich pełnoletnie dzieci, po połowie.

Zgromadzenie wspólników tej spółki - będącej jeszcze w organizacji - podjęło uchwałę wyznaczającą tymczasowych pełnomocników do zawierania umów z zarządem na okres oczekiwania na rejestrację w sądzie. Byli nimi oboje członkowie zarządu wzajemnie wobec siebie.

W dalszym ciągu oczekując na rejestrację spółki, zgromadzenie wspólników podjęło uchwałę o zakupie przez nią używanego samochodu od jednego ze wspólników - małżonków. Umowa sprzedaży nie wymagała uchwały zgromadzenia, gdyż wartość transakcji wynosi 20% kapitału zakładowego i nie była to wielkość zastrzeżona do zatwierdzenia przez zgromadzenie wspólników w akcie założycielskim. Umowę podpisali więc oboje małżonkowie: w roli sprzedawcy - wspólnik i nabywcy - w imieniu spółki prezes zarządu.

Po zarejestrowanie spółki zgromadzenie wspólników powołało uchwałą nowych pełnomocników do podpisywania umów z zarządem, mających prawo do zawierania tych umów każdy samodzielnie. Są nimi pozostali dwaj wspólnicy.

Czy umowa kupna przez spółkę samochodu, zawarta w opisanych warunkach, daje prawo do zaliczenia kosztów związanych z tym samochodem do podatkowych kosztów uzyskania przychodu?

Chodzi o koszty:

- PCC zapłaconej od umowy kupna,

- bieżącej eksploatacji samochodu (paliwo i opłaty za autostrady w kraju i za granicą, ubezpieczenie, remonty i drobne naprawy, wymiana opon, rejestracja itd.)

- amortyzacji.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX

Zaloguj się do LEX | Nie korzystasz jeszcze z programów LEX? Zamów prezentację