Czy zakup nut na potrzeby działalności kulturalnej związanej z koncertami filharmonicznymi może być objęty zwolnieniem od stosowania ustawy p.z.p.?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Kardas Bartłomiej
Odpowiedzi udzielono: 17 stycznia 2020 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Filharmonia w planie rocznym m zakup nut do koncertów na kwotę 170.000 zł netto. Około 80% z tej kwoty pochłaniają zakupy u jednego z dostawców nut, pozostała kwota jest przeznaczona na zakupy u kilku mniejszych dostawców. W chwili sporządzania planów rocznych filharmonia nie może przewidzieć z całkowitą pewnością, które nuty zamówi u którego dostawcy z różnorakich przyczyn, jak np. ochrona praw wyłącznych, specjalne zapotrzebowanie dyrygenta, dostępność konkretnych nut czy też nieprzewidziane zmiany repertuaru. Nie może więc właściwe oszacować wartości zamówienia, nie może również w żaden sposób zebrać stosownych ofert, gdyż nie ma pewności jakie ostatecznie nuty miałyby podlegać wycenie (generalnie nie istniej żaden mechanizm wyceny nut, każde z nut posiadają własną, autonomiczną cenę w oderwaniu od nut do innych utworów).

Czy w takiej sytuacji możemy uznać (biorąc pod uwagę powyższe, jak i istniejący stan prawny), iż dla zakupu nut będzie miał zastosowanie art. 4d ust. 1 pkt 2 p.z.p., tj nie stosuje się przepisów ustawy do zamówień na dostawy lub usługi z zakresu działalności kulturalnej związanej z organizacją koncertów, jeżeli zamówienia te nie służą wyposażaniu zamawiającego w środki trwałe przeznaczone do bieżącej obsługi jego działalności?

Zdaniem filharmonii można zastosować powyższy przepis gdyż po pierwsze nuty nie stanowią środka trwałego, a po wtóre jeśli pod pojęciem działalności kulturalnej mieści się tworzenie, upowszechnianie i ochrona kultury, a dla osiągnięcia powyższego koniecznym i składowym jest zakup nut, to stanowi on zamówienie z zakresu działalności kulturalnej.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX