Czy zakres wniosku o decyzję zrid dla rozbudowy drogi gminnej może obejmować roboty budowlane, polegające na przebudowie istniejących nawierzchni na działkach prywatnych?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 19 maja 2021 r.
Autor odpowiedzi: Sługocka Martyna
Odpowiedzi udzielono: 23 lipca 2019 r.

PYTANIE

Czy zakres wniosku o decyzję zrid dla rozbudowy drogi gminnej może obejmować roboty budowlane, polegające na przełożeniu/przebudowie istniejących nawierzchni na działkach prywatnych, na przedłużeniu przebudowywanego zjazdu?

Celem tych robót jest wysokościowe i sytuacyjne powiązanie tych nawierzchni z przebudowywanym zjazdem do tej posesji. Często jest tak, że zmieniają się rzędne drogi, co ciągnie za sobą konieczność przebudowy zjazdów, a to z kolei w niektórych wypadkach powoduje, że nie jest możliwe dowiązanie się do istniejących rzędnych terenu/nawierzchni na granicy pasa drogowego i posesji przylegających (z uwagi na przykład na konieczność zachowania spadków na zjazdach, likwidacji uskoków). Konieczne jest wówczas wejście na działkę przyległą i wykonanie robót budowlanych poza pasem drogi publicznej, bowiem nie wydaje się uzasadnione, aby pod te roboty wykonywać lub zwiększać podział tej nieruchomości i przejmować teren pod pas drogowy. Wydaje się, że są to roboty budowlane, konieczne do wykonania, aby wykonana rozbudowa drogi spełniała wymagania m.in. w zakresie zabezpieczenia słusznego interesu osób trzecich. Niektóre organy architektoniczne nakazują wyłączyć z projektu budowlanego składanego z wnioskiem o decyzję zrid tego zakresu robót, uzasadniając, że roboty te stanowiąc utwardzenie/lub przebudowę tego utwardzenia/ na działkach budowlanych, nie wymagają zgłoszenia ani pozwolenia na budowę. No fakt.

Ale jak wówczas zarządca drogi ma prawnie wejść na teren prywatny i wykonać te roboty?

Wyłączenie takiej możliwości powodowałoby, że inwestor nie może wykonać tych robót, a posesja miałaby utrudnioną możliwość korzystania ze zjazdu lub nawet dostęp do drogi byłby uniemożliwiony. Pozostawienie tych robót do wykonania poza specustawą drogową, mogłoby prowadzić do sytuacji, że inwestor rozbudowy drogi publicznej nie mógłby wejść na teren działki przyległej do pasa drogowego, w przypadku, na przykład, braku zgody właściciela, lub niemożliwości jego ustalenia.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX