Czy zakończyć procedurę NK, czy sprawę należy przekazać do ZI właściwego ze względu na aktualne miejsce zamieszkania osób, co do których istnieje podejrzenie, że są dotknięci przemocą w rodzinie?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 27 września 2023 r.
Autor odpowiedzi: Kucharski Dominik
Odpowiedzi udzielono: 2 lipca 2020 r.

PYTANIE

1. Kowalski jest sprawcą przemocy w rodzinie - jest prowadzona procedura Niebieskiej Karty - żona i syn - 17 lat -będący ofiarami przemocy zamieszkują razem. Żona i syn w trakcie procedury NK - wyprowadzają się z domu na teren sąsiedniej gminy - nie ma bezpośredniego kontaktu sprawcy z ofiarami przemocy.

Czy w takim przypadku należy zakończyć procedurę NK?

2. Ten sam Kowalski - wzywa Policję na interwencję - twierdząc, że został pobity przez syna - 17 lat - który przyjechał do domu po swoje rzeczy, by móc je przenieść do wynajmowanego z matką mieszkania - dochodzi do awantury i rękoczynów - po czym syn wraca do matki. Patrol Policji przeprowadza z Kowalskim wywiad i zakłada NK - gdzie Kowalski jest ofiarą przemocy, a syn sprawcą przemocy.

Proszę o wyjaśnienie kwestii spornej, czy powinna być przez Policję założona w takim przypadku NK, gdy wiadomo, że ofiara i sprawca nie zamieszkują już razem, czy powinna być udzielona inna forma wsparcia przez Policję?

Ponadto co zrobić z NK w takiej sytuacji, która wpłynęła na Zespół Interdyscyplinarny, jakie podjąć działania, czy prowadzić procedurę NK czy nie, a jeśli nie, to jaką informację ma otrzymać Kowalski?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX