Czy Zakład Ubezpieczeń Społecznych może kwestionować ustalenia komisji wypadkowej powołanej przez pracodawcę w celu ustalenia czy zdarzenie było wypadkiem przy pracy?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Ambroziewicz Maciej
Odpowiedzi udzielono: 21 czerwca 2020 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Czy Zakład Ubezpieczeń Społecznych może kwestionować ustalenia komisji wypadkowej powołanej przez pracodawcę w celu ustalenia czy zdarzenie było wypadkiem przy pracy?

Czy wysiłek fizyczny oraz panujący mikroklimat w pomieszczeniu- podwyższona temperatura oraz wysoka wilgotność- może być uznane za przyczynę zewnętrzna powodującą zawał serca i tym samym wypadek przy pracy?

ZUS rozpatrując sprawę uznał, że nie wystąpił czynnik zewnętrzny i tym samy nie uznał zdarzenia za wypadek przy pracy. Opisywany przypadk dotyczy sanitariusza szpitalnego. Jedną z czynności jaką wykonuje sanitariusz szpitalny jest transportowanie leżących chorych, którzy nie są w stanie na samodzielne poruszanie się, wręcz są bezwładni. Chorego pracownicy przenoszą z łóżka na wózek i transportują do pomieszczenia umywalni. Przy okazji dźwigania chorych wykonują również wymuszone pozycje ciała - pochylają się. Czynność tą, poszkodowany wykonywał z innym pracownikiem ze względu na wielkość przenoszonych ciężarów. Nie przekroczono norm dźwigania ciężarów w zespole. Poszkodowany brał udział również w kąpieli chorych, jego zadaniem było podtrzymywanie chorego, który nie potrafi sam stać w pozycji pionowej lub chorego siedzącego na stołku kąpielowym. W tym dniu poszkodowany miał wziąć udział przy 7 takich czynnościach. Pośrednią przyczyną był mikroklimat panujący w pomieszczeniu umywalni: para wodna, która wypycha powietrze z pomieszczenia oraz podwyższona temperatura. Podczas kąpieli chorych w pomieszczeniu umywalni wytwarzane są dużej ilości pary wodnej. Pomieszczenie jest zamknięte dla zachowania intymności. W pomieszczeniu działała wentylacja mechaniczna. Para wodna w miejscu jej powstawania powoduje wypieranie z pomieszczenia powietrza a wraz nim obniżenie tlenu. Zmniejszenie zawartości tlenu oraz podwyższona temperatura mogła spowodować u poszkodowanego szybsze zmęczenie. Niniejsze okoliczności zostały również szczegółowo opisane w protokole w sprawie ustalenia okoliczności i przyczyn wypadku.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX