Czy zakład musi uzyskać zezwolenie na przetwarzanie odpadów, jeżeli chłodziwo po odwirowaniu będzie ponownie zawracane do maszyn obrabiających?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Ćwiek Piotr
Odpowiedzi udzielono: 24 kwietnia 2020 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Zakład prowadzi obróbkę mechaniczną odkuwek, w wyniku której powstają wióra, na których pozostają resztki czynnika chłodzącego. Zakład planuje wprowadzenie odwirowania chłodziwa w wirówkach, które po odwirowaniu będzie ponownie zawracane do maszyn obrabiających. Proces ten będzie prowadzony w tym samym Zakładzie, w którym prowadzona jest obróbka i w którym powstają wióra. Naszym zdaniem działanie to nie wchodzi w definicję przetwarzania zgodnie z ustawą z 14.12.2012 r. o odpadach (Dz.U. z 2019 r. poz. 701) – dalej u.o., a odwirowanie wiórów jest nadal elementem wytwarzania odpadów, w związku z czym nie ma konieczności uzyskania pozwolenia na przetwarzanie odpadów. Uważamy, że przetwarzanie odpadu miałoby miejsce, wówczas gdyby wióra zostały przetransportowane do innego Zakładu i tam dopiero następowałoby odwirowanie chłodziwa.

Prosimy o jasną interpretacje przepisów, gdyż jak wiadomo, przetwarzanie znacznie rozszerza obowiązki gospodarującego odpadami powiązane z dużymi nakładami finansowymi, co w ogólnym wymiarze, może przewyższać korzyści uzyskane z ponownego wprowadzenia chłodziwa do maszyn obróbczych.

Czy zakład musi uzyskać zezwolenie na przetwarzanie odpadów?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX