Czy zakład mógłby przewozić osady z małych oczyszczalni do dużej i tam kierować je do stacji odwadniania, po odwodnieniu kierowane by były na poletka osadowe do czasowego magazynowania, a potem do zagospodarowania?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Ćwiek Piotr
Odpowiedzi udzielono: 26 maja 2023 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Zakład Gospodarki Komunalnej eksploatuje 5 komunalnych oczyszczalni ścieków – 1 duża o wydajności ok. 8 000 m3/doba oraz 4 małe lokalne o wydajności około 50 m3/d. W każdej z nich wytwarzane osady ściekowe magazynowane są na działkach oczyszczalni. Tylko duża posiada stację odwadniania osadów. Pozostałe tylko poletka osadowe. Zakład ze względów ekonomicznych i technologicznych chciałby przewozić osady z małych oczyszczalni do dużej i tam kierować je do stacji odwadniania. Po odwodnieniu kierowane by były na poletka osadowe do miejsca czasowego magazynowania, a potem do końcowego zagospodarowania (dalsze przetwarzanie lub rolnicze wykorzystanie).

Czy taka operacja jest prawnie dopuszczalna?

Artykuł 23 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach - dalej u.o. zakazuje zbierania komunalnych osadów ściekowych poza miejscem ich wytwarzania (w tym przypadku "małe" oczyszczalnie). Naszym zdaniem osady ściekowe z małych oczyszczalni (odpady) poddane zostaną tylko odwodnieniu-zagęszczeniu (nie zachodzi przetwarzanie odpadów) i nadal będą posiadały ten sam kod. Po wyjściu z procesu odwadniania trafiając na poletka przy dużej oczyszczalni prowadzony będzie już proces ich zbierania. Problem jest także z rozdzieleniem "prawnym" 2 strumieni osadów. Osad z dużej oczyszczalni znajduje się w ciągu procesu technologicznego oczyszczania ścieków i dopiero po odwodnieniu i umieszczeniu na poletku osadowym staje się odpadem, który jest na nich "magazynowany". Osady ściekowe z małych oczyszczalni już przed podaniem na stację odwadniania są odpadem, a po wyjściu z odwadniania skierowane na poletka poddawane są "zbieraniu".

Czy takie postępowanie, choć dość racjonalne z punktu widzenia Zakładu, jest dopuszczalne w świetle art. 23 ust. 2 u.o.?

Jeśli tak, to jak ma wyglądać podstawa prawna zezwolenia na zbieranie odpadów?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX