Czy zakład, który uzyskał decyzję środowiskową na budowę galwanizerni o pojemności wanien powyżej 30 m3, może zrealizować instalację z wannami o pojemności do 30 m3?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Gall Marek
Odpowiedzi udzielono: 15 listopada 2017 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Na terenie zakładu znajduje się galwanizernia. Aktualnie firma przygotowuje się do rozbudowy zakładu (nowa hala, w której ma być usytuowana nowa linia do galwanizowania). Nowa inwestycja została zakwalifikowana do przedsięwzięć mogących zawsze znacząco oddziaływać na środowisko (planowana objętość wanien powyżej 30 m3). Przedsiębiorca uzyskał dla planowanej inwestycji decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach oraz pozwolenie na budowę. Aktualnie, z uwagi na uwarunkowania rynkowe, firma planuje wybudować halę zgodnie z wydanym pozwoleniem na budowę, ale z mniejszą instalacją (wanny o objętości do 30 m3). Przy czym instalacja ma być na przestrzeni lat rozbudowana do pierwotnie zakładanych parametrów.

Czy w opisanej sytuacji (budowa hali i usytuowanie w niej mniejszej instalacji) należy uzyskać nową lub zmienić posiadaną decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach?

Jeżeli tak, to jaka jest podstawa prawna?

Czy fakt, że mniejsza instalacja stanowi rozwiązanie "przejściowe", ma tutaj jakieś znaczenie?

Co w sytuacji, gdy decyzja środowiskowa została wydana dla przedsięwzięcia z tzw. pierwszej grupy (wanny o objętości powyżej 30 m3), a firma eksploatować będzie instalację, która de facto kwalifikuje się do tzw. drugiej grupy (wanny o objętości do 30 m3)?

Jakie ryzyko ponosi w takiej sytuacji firma?

Budowa mniejszej instalacji - przy zastosowaniu pierwotnie zakładanych rozwiązań z zakresu ochrony środowiska - oznacza de facto mniejsze presje środowiskowe (np. mniejsze emisje).

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX