Czy zakład jest zobowiązany posiadać wszystkie pozwolenia w zakresie ochrony środowiska przed rozpoczęciem rozruchu czy dopiero... - OpenLEX

Czy zakład jest zobowiązany posiadać wszystkie pozwolenia w zakresie ochrony środowiska przed rozpoczęciem rozruchu czy dopiero po jego zakończeniu?

Pytania i odpowiedzi
Status: Aktualne
Autor odpowiedzi: Gall Marek
Odpowiedzi udzielono: 20 maja 2022 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Zakład zamierza uruchomić malarnię.

Czy w tych okolicznościach zakład jest zobowiązany posiadać wszystkie pozwolenia w zakresie ochrony środowiska (np. pozwolenie na wprowadzanie gazów lub pyłów do powietrza, pozwolenie wodnoprawne na odprowadzanie ścieków przemysłowych do obcej kanalizacji, inne o ile są wymagane) przed rozpoczęciem rozruchu czy dopiero po jego zakończeniu?

Kiedy należy zgłosić to do WIOŚ (w przepisach mowa, że 30 dni przed planowanym oddaniem do użytkowania należy dokonać zgłoszenia)?

Czy zatem rozruch jest rozumiany jako eksploatacja instalacji?

Jak długo może trwać rozruch i czy jest to umocowane w przepisach prawnych?

Proszę o wskazanie procedury: oddanie do użytkowania, rozruch instalacji, zgłoszenie instalacji, eksploatacja instalacji, w jakich okresach komu i gdzie zgłosić. Widzę, że są opracowane wskazówki w Państwa odpowiedziach, ale jeśli są pytania to oznacza, że niekoniecznie jest to jasno określone.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX