Czy zadaniem starosty jest tylko wydanie decyzji nakazującej zwrot nienależnie pobranych środków, czy musi on przeprowadzić egzekucję należności na podstawie prawomocnych decyzji?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Ćwiek Piotr
Odpowiedzi udzielono: 8 marca 2021 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Starosta prowadzi postępowania w sprawie zwrotu bezprawnie pobranego ekwiwalentu za wyłączenie gruntu z uprawy rolnej po uzyskaniu przez beneficjentów prawa do emerytury lub renty. Zgodnie z art. 7 ust. 6 ustawy z 8.06.2001 r. o przeznaczeniu gruntów rolnych do zalesienia (Dz.U. z 2001 r. nr 73 poz. 764) - dalej u.p.g.r.z. ekwiwalent za wyłączenie gruntu z upraw rolnych i prowadzenie uprawy leśnej, właściciel gruntu otrzymuje do czasu nabycia prawa do emerytury lub renty, nie dłużej niż przez okres 20 lat. W toku postępowania właściciele gruntów zalesionych nie przedłożyli decyzji o nabyciu praw, wobec czego wystąpiono do ZUS o udzielenie informacji o nabyciu praw do emerytury lub renty. Na wszystkie wnioski ZUS odpowiedział negatywnie, nie udzielając odpowiedzi z uwagi na: potraktowanie starosty jako wierzyciela (starosta tylko prowadzi postępowanie), brak przepisu prawnego, który udziela upoważnienia do udzielenia informacji (ZUS nie udziela informacji podmiotom innym niż wskazane w art. 50 ustawy z 13.10.1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. z 2020 r. poz. 266), ochronę danych osobowych.

W jaki sposób starosta może ustalić daty nabycia uprawnień do emerytury lub renty, aby prawidłowo przeprowadzić postępowanie?

Czy zadaniem starosty jest tylko wydanie decyzji nakazującej zwrot nienależnie pobranych środków, czy musi on przeprowadzić egzekucję należności na podstawie prawomocnych decyzji (w przypadku braku zwrotu nienależnego ekwiwalentu)?

Kto pokrywa koszty postępowania egzekucyjnego w przypadku prowadzenia egzekucji należności przez starostę?

Od jakiego terminu należy liczyć odsetki za zwłokę: od dnia wypłaty nienależnych środków (dla każdej miesięcznej transzy ekwiwalenty oddzielnie), od dnia wydania decyzji o zwrocie nienależnie pobranych środków publicznych czy po terminie 60 dni od wydania decyzji, które wyznacza się jako termin zwrotu środków?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX