Czy zabezpieczanie w planie bieżącego roku środków na wymagalne zobowiązania roku następnego jest naruszeniem zasad dyscypliny finansów publicznych?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Tomczyk Edward
Odpowiedzi udzielono: 29 grudnia 2015 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Jesteśmy samorządową instytucją kultury. Otrzymujemy dotację podmiotową z urzędu miasta oraz uzyskujemy przychody własne z działalności kulturalnej jak i gospodarczej. Działamy w oparciu o przedstawiony w urzędzie plan finansowy, podlegający zmianom w trakcie roku. Po każdym roku sprawozdawczym przedstawiamy organizatorowi rozliczenie otrzymanej dotacji.

Czy w przypadku, gdy zobowiązania roku bieżącego (a dokładnie składki ZUS i cześć f-r za energię) zostają przeniesione na rok następny (data wymagalności styczeń roku następnego) a ich kwota przekracza wartość środków pieniężnych i należności na 31 grudnia danego roku, to naruszamy dyscyplinę finansów publicznych?

Co w takiej sytuacji należy zrobić?

Decyzję podejmuje dyrektor, ale czy główny księgowy, który poinformował dyrektora o prawdopodobieństwie przekroczenia planu wydatków (kosztów) może odmówić podpisania wydatku ponad plan danego roku?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX