Czy za dzień 2 maja 2019 r. pracownik powinien mieć obniżony o 1/22 ryczałt a używanie samochodu prywatnego do celów służbowych?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Tomaszewska Barbara
Odpowiedzi udzielono: 17 czerwca 2019 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Jesteśmy instytucją sektora finansów publicznych - państwowa instytucja artystyczna. Niektórzy pracownicy mają zawartą z pracodawcą umowę na używanie prywatnych pojazdów do celów służbowych (oddzielna od umowy o pracę umowa cywilnoprawna). Pracownicy mają 12-miesięczny okres rozliczeniowy, pracują przeciętnie w pięciodniowym tygodniu pracy. Dni wolne wynikające z pięciodniowego tygodnia pracy są wyznaczane przez kierownika i niekoniecznie jest to sobota.

W dniu 2 maja 2019 r. pracownikom został wyznaczony dzień wolny za pracę w sobotę. Zgodnie z zapisami obowiązującego w instytucji zakładowego układu zbiorowego pracy "Art. 4 1. Dniami roboczymi są wszystkie dni z wyłączeniem niedziel, świąt i dni wolnych wynikających z pięciodniowego tygodnia pracy."

Czy zatem za dzień 2 maja 2019 r. w ten sposób wyznaczony, pracownik powinien mieć obniżony ryczałt o 1/22?

Rozporządzenie ministra infrastruktury w sprawie warunków ustalania oraz sposobu dokonywania zwrotu kosztów używania do celów służbowych samochodów osobowych, motocykli i motorowerów niebędących własnością pracodawcy nakazuje zmniejszać ryczałt o jedną dwudziestą drugą za każdy roboczy dzień nieobecności pracownika w miejscu pracy z powodu choroby, urlopu, podróży służbowej trwającej co najmniej 8 godzin lub innej nieobecności oraz za każdy dzień roboczy, w którym pracownik nie dysponował pojazdem do celów służbowych. W przepisie tym nie mieszczą się dni wolne wynikające z pięciodniowego czasu pracy choćby przypadały w innym dniu niż sobota.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX