Pytania i odpowiedzi
Status: Nieaktualne, stan prawny na: 27 kwietnia 2013 r.
Autor odpowiedzi: Michalska Iwona
Odpowiedzi udzielono: 14 grudnia 2011 r.

PYTANIE

W styczniu Maria i Jan Kowalscy jako osoby prywatne nabyli nieruchomość za 1.000.000 zł (prawo wieczystego użytkowania gruntu i budynek produkcyjno-magazynowy). Do tej pory ponieśli koszty modernizacji w wysokości 200.000 zł. Obecnie chcą tą nieruchomość sprzedać za 1.200.000 zł spółce z o.o., w której 80% udziałów ma Jan Kowalski, a 20% jego syn. Płatność ma być rozłożona na 80 kwartałów (20 lat).

1. Czy z tytułu odroczonej płatności należy naliczyć odsetki, a jeżeli tak to w jakiej wysokości?

2. Jeżeli nie zostaną naliczone odsetki, to czy będzie miał tu zastosowanie art. 12 ust. 1 pkt 2 u.p.d.o.p. i ewentualne oprocentowanie będzie trzeba w spółce doliczyć do podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych jako świadczenie nieodpłatne?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX

Zaloguj się do LEX | Nie korzystasz jeszcze z programów LEX?