Czy z powodu COVID-19 należy przedłużyć prawo do zasiłku stałego w formie decyzji wydanej z urzędu pomimo, iż nie złożono kolejnego wniosku o ustalenie stopnia niepełnosprawności?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Tyra Bożena
Odpowiedzi udzielono: 8 września 2020 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Zgodnie z art. 15h ust. 3 i 4 ustawy z 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem zwalczaniem Covid-19: "jeżeli decyzja przyznająca świadczenie z pomocy społecznej, o której mowa w ustawie z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej, została wydana w związku z niepełnosprawnością potwierdzona orzeczeniem i okres, na który została przyznana pomoc, jest uzależniony terminem ważności orzeczenia o niepełnosprawności lub orzeczeniem o stopniu niepełnosprawności, okres wskazany w decyzji ulega przedłużeniu na okres, na jaki zachowuje ważność orzeczenie o niepełnosprawności lub orzeczenie o stopniu niepełnosprawności, zgodnie z ust. 1 i 2, na podstawie wydanej z urzędu".

Klientka OPS ma zasiłek stały i ważne orzeczenie do 4 września 2020 r. Z uwagi na upływ czasu, na jaki orzeczenie zostało wydane - aktualnie od dnia 5 września 2020 r. nie będzie w obrocie decyzji o zasiłku stałym.

Mając na uwadze powyższe, OPS ma przyjąć, że to orzeczenie utrzymuje ważność, czy w takim przypadku ośrodek winien z urzędu wszcząć postępowanie w przedmiocie zmiany decyzji o zasiłku stałym, która wygasa?

Jak ośrodek winien postąpić, gdy klientka złożyła oświadczenie, że jej stan zdrowia się poprawił i nie będzie ubiegała się o ponowne ustalenie stopnia niepełnosprawności?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX