Czy z art. 103 ust. 2 u.p.s. wynika, że w samej umowie można określić niższą kwotę zobowiązania syna do partycypacji w kosztach pobytu ojca w DPS, niż wynika z wyliczenia?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Maczyński Paweł
Odpowiedzi udzielono: 8 sierpnia 2021 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Chciałam prosić o interpretację art. 103 ust. 2 ustawy o pomocy społecznej: "Kierownik ośrodka pomocy społecznej albo dyrektor centrum usług społecznych, o którym mowa w ustawie z dnia 19 lipca 2019 r. o realizowaniu usług społecznych przez centrum usług społecznych, ustala w drodze umowy z małżonkiem, zstępnymi przed wstępnymi mieszkańca domu wysokość wnoszonej przez nich opłaty za pobyt tego mieszkańca w domu pomocy społecznej, biorąc pod uwagę wysokość dochodów i możliwości". Chodzi mi konkretnie o słowo "możliwości".

Czy mam przez to rozumieć, że jeśli np. syn zobowiązany do partycypacji w kosztach pobytu ojca w domu pomocy społecznej ma dochód, który przekracza 300% kryterium dochodowego na osobę w rodzinie i jest, np. po przeliczeniu zobowiązany do odpłatności w wysokości 500 zł, a wydatki miesięczne rodziny są znaczne, co wynika, np. ze spłaty różnych kredytów, to w umowie możemy zaproponować osobie zobowiązanej, tj. synowi mniej niż 500 zł, np. 200 zł?

Czy spłacanie kredytów, co generuje miesięcznie spore koszty może być uzasadnieniem do zaproponowania w umowie mniejszej odpłatności za DPS?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX