Czy wywóz materiałów budowlanych w celu świadczenia usługi budowlanej w Niemczech stanowi nietransakcyjne przemieszczenie towarów?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Andrzejowicz Marcin
Odpowiedzi udzielono: 17 lipca 2017 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Czy materiały budowlane wywożone przez polskiego podatnika VAT czynnego, który wykonuje w Niemczech usługi (roboty) budowlane stanowią WDT towarów należących do tegoż podatnika na podstawie treści art. 13 ust. 3 ustawy o VAT. Co do zasady opodatkowaniu na terenie Niemiec będzie (przez nabywcę) robota (usługa) budowlana. Ale do jej wykonania Polski podatnik dostarczył zakupione w Polsce np. cegły itp.

Ponieważ są podzielone zdania wśród wykładowców oraz rozbieżne interpretacje proszę o gruntowne uzasadnienie tak czy nie?

Niektórzy wykładowcy i urzędnicy uważają, że mamy tu do czynienia z dostawą usług (i tu zgoda) na terenie Niemiec z prawem do odliczenia podatku naliczonego, bez konieczności przeprowadzania transakcji WDT-WNT sam dla siebie a potem sprzedaż wyłącznie usługi. Ryzyko jest duże, bo gdyby trzeba było deklarować WDT - WNT, to nie mając potwierdzeń i rejestracji do VAT-UE w PL i DE stawka może wynosić 23%.

Jeśli nie występuje tu jednak WDT-WNT proszę o przykład zastosowania treści art. 13 ust. 3 i analogicznie art. 11 ust. 1 w zakresie WNT w przypadku, gdy podatnik podatku od wartości dodanej przemieszcza swoje towary z innego kraju unijnego do Polski.

Czy mając do czynienia z dostawą towaru z montażem (sprzedawana nie usługa lecz towar) też miejsce opodatkowania tej dostawy jest na terenie Niemiec i nie jest to WDT ale czy taką transakcję powinno się poprzedzić rozliczeniem WDT-WNT (na podstawie art. 13 ust.3) a potem dostawa krajowa na terenie Niemiec opodatkowana według przepisów niemieckich?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX