Czy wypłaconą premię uznaniową można zaliczyć na poczet nadgodzin?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Tomaszewska Barbara
Odpowiedzi udzielono: 17 maja 2017 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Firma zatrudnia serwisantów, którzy wykonują usługi napraw na terenie całej Polski. W umowie o pracę wskazano miejsce wykonywania pracy jako teren całej Polski. W związku z tym wyjazdy serwisantów nie były traktowane jako wyjazdy w delegację i nie wypłacano diet i innych należności za odbycie podróży służbowych. W warunkach pracy zaznaczono, iż praca wykonywania jest od godziny 8 do 16, od poniedziałku do piątku. Pracownik nie ma obowiązku zgłaszania się do siedziby firmy przed wyjazdem na serwis. Miejsce serwisu wyznacza pracodawca. Pracownik zgłosił iż w okresie wcześniejszym (3 miesiące temu) wypracował godziny nadliczbowe i wnioskuje o wypłatę wynagrodzenia za godziny nadliczbowe.

Czy wypłaconą w owym okresie premię uznaniową można zaliczyć na poczet nadgodzin?

Czy też zobowiązani są do wypłaty dodatkowo wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, o których pracownik poinformował dopiero po 3 miesiącach?

Gdyby bowiem pracownik poinformował o wypracowanych nadgodzinach na bieżąco pracodawca wypłaciłby oczywiście należne nadgodziny, ale prawdopodobnie nie wypłaciłby wysokiej premii uznaniowej lub byłaby ona niższa o wartość wypłaconą z tytułu przepracowanych nadgodzin.

Czy gdyby doszło do powództwa sadowego pracodawca może uznać, iż nadgodziny wypłacane były w postaci premii uznaniowych?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX