Czy wypełniając deklarację VAT-26, w której podajemy dwie daty: datę nabycia i datę wydatku, jako dwie różne daty, podatnik ma prawo do pełnego odliczenia VAT z zakupu w terminie 7 dni od daty nabycia, czy od daty wydatku?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 30 września 2021 r.
Autor odpowiedzi: Jabłoński Mariusz
Odpowiedzi udzielono: 17 maja 2016 r.

PYTANIE

Podatnik dokonał w dniu 21 kwietnia wpłaty zaliczkowej na poczet zakupu samochodu. Wpłata wpłynęła na konto bankowe salonu, który wystawił fakturę zaliczkową. W dniu 28 kwietnia fundusz leasingowy wystawił fakturę na opłatę wstępną na tą samą wartość. Podatnik póki co nie otrzymał żadnych faktur korygujących na zaliczki (poinformowano w salonie, że korekty zaliczek będą wystawiona w dacie wydania auta).

Czy wypełniając deklarację VAT-26, w której podajemy dwie daty: datę nabycia i datę wydatku, jako dwie różne daty - nabycie - data wystawienia faktury za opłatę wstępną 28 kwietnia, a data wydatku - fizyczny przelew z konta podatnika na konto salonu (zaliczka, która jest później "zwracana" podatnikowi korektą "in minus", a następnie przesyłana firmie leasingującej, operacja "papierowa"), podatnik ma prawo do pełnego odliczenia VAT z zakupu w terminie 7 dni od daty nabycia, czy od daty wydatku?

Nadmieniam, że data wydatku (21 kwietnia) jest dniem wpłaty na konto salonu, który później zwraca podatnikowi tę zaliczkę a podatnik "wpłaca" (operacja wirtualna) kwotę tej zaliczki na rzecz firmy leasingowej, która wystawia fakturę 28 kwietnia.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX