Czy wynagrodzenie z umowy zlecenia na opracowanie nowej konstrukcji form stanowi wartość niematerialną i prawną jako prawo do wynalazku?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Jurczyga Maciej
Odpowiedzi udzielono: 22 kwietnia 2016 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Prowadzimy prace badawczo-rozwojowe, które tyczą się opracowania nowej konstrukcji form. W momencie wdrożenia prac zakupiono usługę w drodze umowy o dzieło, która dotyczy opracowania ogólnych założeń konstrukcyjnych. W następnym miesiącu zawarto umowę zlecenia, która również tyczyła się założeń konstrukcyjnych z dopiskiem wynalazek. W umowie zawarto, że zleceniobiorca zrzeka się wszelkich praw majątkowych dotyczących opracowanego wynalazku. Wynagrodzenie dwóch umów wyniosło 4000 zł.

Czy wynagrodzenie z umowy zlecenia stanowi wartość niematerialną i prawną jako prawo do wynalazku?

Czy wynagrodzenie z umowy o dzieło można zakwalifikować do wartości niematerialnych jako prace badawczo-rozwojowe wraz z pozostałymi kosztami jak:

- opłata za opinię o nowej technologii,

- wynagrodzenie pracowników (konstruktorzy, ślusarze, osoby odpowiedzialnej za projekt), którzy uczestniczą w pracach badawczych,

- materiał, który został wykorzystany w próbach produkcyjnych,

- usługi obce,

- zlecone prace w wykorzystaniem parku maszynowego na zewnątrz?

Koszty te stanowią 210.000 zł.

Czy wszystkie te koszty można uznać jako prace badawczo-rozwojowe i uznać jako wartość niematerialną i prawną pod warunkiem, że zostaną spełnione przewidziane w ustawie warunki?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX