Czy wynagrodzenie z umowy zlecenia jest chronione przed potrąceniami z tytułu egzekucji jak wynagrodzenie za pracę? - OpenLEX

Czy wynagrodzenie z umowy zlecenia jest chronione przed potrąceniami z tytułu egzekucji jak wynagrodzenie za pracę?

Pytania i odpowiedzi
Status: Aktualne
Autor odpowiedzi: Tomaszewska Barbara
Odpowiedzi udzielono: 9 grudnia 2019 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Otrzymałam zawiadomienie o zajęciu wierzytelności u pracownika, który u nas wykonuje umowę zlecenie. Pracownik ten pracuje 6 godzin tygodniowo, wynagrodzenie otrzymuje w wysokości 800 zł netto. W ostatnim miesiącu przepracował 24 godziny. Powiadamianie w sumie opiewają na kwotę ok 3500 zł. W informacji jest podane: "Zgodnie z art. 833 par. 21 k.p.c. do wszystkich świadczeń powtarzających się których celem jest zapewnienie utrzymania albo stanowiących jedyne źródło dochodu dłużnika będącego osobą fizyczną przepisy z art. 87 i art. 871 k.p. stosuje się odpowiednio. Zajęcie jest administracyjne. Pracownikowi potrącono pół wynagrodzenia zgodnie z jego nominałem pracy w danym miesiącu i nie więcej niż połowa wynagrodzenia.

Czy takie postępowanie jest prawidłowe? Czy w takim przypadku, na prośbę pracownika, mogę nie potrącać zajęcia komorniczego? Kto decyduje o tym, jaka kwota powinna być potrącona przy umowie zleceniu?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX