Czy wymiana samego kotła i zasobnika wody, z drobnymi przeróbkami podłączeń i modyfikacją komina wymaga jakichś zgód formalnych?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 2 września 2023 r.
Autor odpowiedzi: Chruszcz Adrian
Odpowiedzi udzielono: 25 sierpnia 2020 r.

PYTANIE

Inwestor zamierza zmodernizować kotłownię poprzez wymianę starego ponad 30-letniego kotła gazowego o mocy 64kW na nowy, kondensacyjny o podobnej mocy (70kW). Nie zamierza zmieniać układu (przebiegu) samej instalacji ani od skrzynki gazowej do budynku, ani wewnątrz obiektu.

Czy taka wymiana samego kotła i zasobnika wody, z drobnymi przeróbkami podłączeń i modyfikacją komina - bo zamiast stojącego kotła, będzie teraz wiszący – wymaga jakichś zgód formalnych i stanowi podstawę do zastosowania obecnie obowiązujących wymagań stawianym kotłowniom (np. czy konieczny będzie montaż automatycznego zaworu odcinającego gaz w przypadku wykrycia nieszczelności, skoro kiedyś go nie było, a teraz wymienia się tylko samo urządzenie na nowszy, ekonomiczniejszy model)?

Jakie przepisy i wymagania należy spełnić przy tego typu pracach modernizacyjnych i czy można uznać, że w związku z brakiem ingerencji w istniejącą instalację gazową i grzewczą takie prace nie podlegają żadnym ograniczeniom i muszą być tylko zrealizowane pod kontrolą osoby z odpowiednimi uprawnieniami?

Pytanie nawiązuje do udzielonej odpowiedzi o nr: QA809171 - z tym, że w omawianym przypadku mamy do czynienia z dużą mocą kotła, mniejszą od obowiązkowego zgłaszania go do dozoru technicznego, ale jednak przekracza moc 60kW, co w myśl obecnych przepisów wymaga montaż urządzeń odcinających gaz.

Zatem, czy modernizacja kotła i urządzeń towarzyszących wymaga wykonania dodatkowych uzgodnień, montażu zabezpieczeń lub innych modyfikacji w kotłowni?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX