Czy wymiana oraz zamiana dotycząca rezerw strategicznych przechowywanych na podstawie umowy przechowania podlega opodatkowaniu VAT?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 22 lutego 2021 r.
Autor odpowiedzi: Bartosiewicz Adam
Odpowiedzi udzielono: 25 marca 2016 r.

PYTANIE

W ramach podpisanej umowy z Agencją Rezerw Strategicznych dokonujemy zamiany rezerw strategicznych - zastępowanie asortymentu rezerw strategicznych innym asortymentem w ramach jednej grupy rodzajowej, równoważnym pod względem ilości, jakości i zastosowania lub właściwości. W ramach takiej zamiany wymieniamy składowany w magazynach towar Agencji zakupiony wcześniej od innego podmiotu na inny asortyment (jabłka na gruszki - owoc pestkowy na owoc pestkowy).

Czy taka zamiana podlega opodatkowaniu podatkiem VAT przez obie strony transakcji?

Czy w przypadku, gdyby był składowany w ramach rezerw towar zakupiony od nas i podlegał cyklicznej wymianie na nasz towar nie mielibyśmy do czynienia z zamianą?

Czy może mamy do czynienia z wymianą rezerw strategicznych - cykliczne zastępowanie określonej ilości danego asortymentu rezerw strategicznych o upływającym terminie ważności, przydatności do spożycia lub używania, tym samym asortymentem i w tej samej ilości, posiadającym wymagane cechy lub właściwości?

Czy zarówno przy wymianie, jak i zamianie możemy mówić o barterze i podleganiu tych transakcji przepisom ustawy o VAT?

Naszym zdaniem przy wymianie transakcja nie podlega przepisom VAT, natomiast przy zamianie transakcje podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX