Czy wymagane jest uzyskanie nowego pozwolenia wodnoprawnego na retencjonowanie wody lub pobór wody z rowu w związku z tym, że obecne pozwolenie jest ważne do 31 grudnia 2015 r.?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 31 grudnia 2017 r.
Autor odpowiedzi: Stachowska Marta
Odpowiedzi udzielono: 4 sierpnia 2015 r.

PYTANIE

W 1995 r. wojewoda udzielił kopalni węgla brunatnego pozwolenia wodnoprawnego na budowę i eksploatację zbiornika wodnego na terenie odkrywki, przeznaczonego do celów przeciwpożarowych i retencji wody utworzonego w wyrobisku poeksploatacyjnym. Jest to zbiornik o powierzchni lustra wody 83.000 m2 i max. pojemności 600.000 m3. Pozwolenie ważne jest do dnia 31 grudnia 2015 r. Do zbiornika możliwe jest doprowadzanie wody za pomocą rowu służącego odwodnieniu odkrywki, nie ma żadnych urządzeń piętrzących czy też blokujących dopływ wody.

Czy w obecnej sytuacji faktycznej i prawnej wymagane będzie uzyskanie kolejnego (nowego) pozwolenia wodnoprawnego na retencjonowanie wody bądź pobór (doprowadzenie) wody z rowu?

Ewentualnie, na jakie inne korzystanie z wód wymagane byłoby pozwolenie wodnoprawne?

W przypadku konieczności uzyskania pozwolenia wodnoprawnego, który organ (starosta czy marszałek) byłby kompetentny do jego udzielenia?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX