Czy wykonywanie robót ziemnych w odległości mniejszej niż 4 m od granicy obszaru kolejowego jest niemożliwe?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Bursztynowicz Michał
Odpowiedzi udzielono: 11 sierpnia 2021 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Inwestor zamierza wybudować sieć wodociągową w odległości 2 m od granicy obszaru kolejowego. Zgodnie z art. 53 ust. 1 ustawy z 28.03.2003 r. o transporcie kolejowym (Dz.U. z 2020 r. poz. 1043) - dalej u.t.k., budowle i budynki mogą być usytuowane w odległości nie mniejszej niż 10 m od granicy obszaru kolejowego, z tym że odległość ta od osi skrajnego toru nie może być mniejsza niż 20 m (…). Natomiast § 4 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z 7.08.2008 r. w sprawie wymagań w zakresie odległości i warunków dopuszczających usytuowanie drzew i krzewów, elementów ochrony akustycznej i wykonywania robót ziemnych w sąsiedztwie linii kolejowej, a także sposobu urządzania i utrzymywania zasłon odśnieżnych oraz pasów przeciwpożarowych (Dz.U. z 2020 r. poz. 1247) - dalej r.o.d.k. stanowi, iż roboty ziemne mogą być wykonywane w odległości nie mniejszej niż 4 m od granicy obszaru kolejowego. Jednocześnie wg art. 57 u.t.k., w przypadkach szczególnie uzasadnionych dopuszcza się odstępstwo od warunków usytuowania budynków i budowli określonych w art. 53 u.t.k. oraz wykonywania robót ziemnych określonych na podstawie art. 54 u.t.k., zaś § 4 r.o.d.k. stanowi, iż wykonywanie robót ziemnych w odległości od 4 do 20 m od granicy obszaru kolejowego powinno być każdorazowo uzgadniane z zarządcą infrastruktury. Nie ulega zatem wątpliwości, że inwestor winien uzyskać odstępstwo od organu administracji architektoniczno–budowlanej, o którym mowa w art. 57 u.t.k.

Co jednak z uzgodnieniem wymaganym przez § 4 r.o.d.k.?

Czy brzmienie cytowanych przepisów oznacza, iż wykonywanie robót ziemnych w odległości mniejszej niż 4 m od granicy obszaru kolejowego jest niemożliwe, skoro uzgodnienia wymagają roboty wykonywane w odległości większej niż 4 m?

Ale przecież odstępstwo, o którym mowa, pozwala na realizację robót ziemnych w odległościach innych (mniejszych) niż wynikające z r.o.d.k. Trudno jednak przyjąć, iż roboty ziemne wykonywane w odległości powyżej 4 m od granicy obszaru kolejowego wymagają uzyskania odstępstwa oraz uzgodnienia, a roboty ziemne wykonywane w odległości mniejszej np. 2 m od granicy obszaru kolejowego (jak w podanym przykładzie) wymagałyby jedynie uzyskania odstępstwa.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX