Czy wykonawcy przysługują środki prawne umożliwiające eliminację z porządku prawnego jednej z umów, jeżeli zamawiający, mimo nie zrealizowania zakresu rzeczowego z umowy, podpisuje kolejną umowę, na ten sam zakres przedmiotowy?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Wolski Mariusz
Odpowiedzi udzielono: 16 maja 2022 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Zamawiający w wyniku udzielenie zamówienia publicznego w trybie podstawowym bez negocjacji podpisał z dostawcą umowę  w lipcu 2021 r. na dostawy pewnego asortymentu, dostarczanego na podstawie cząstkowych zamówień. Umowa zgodnie z jej zapisami ma obowiązywać od dnia zawarcia czyli od lipca 2021 r. do stycznia 2023 r. W tym czasie mają być składane zamówienia częściowe na dostarczenie tego asortymentu. Po upływie 9 miesięcy, czyli w kwietniu 2022 r. - ten sam zamawiający, mimo nie zrealizowania zakresu rzeczowego z umowy lipcowej, jej dalszego obowiązywania - zamawiający w tym samym trybie podpisuje dokładnie taką samą umowę, na ten sam zakres rzeczowy, mimo nie zrealizowania nawet minimum z pierwotnego zakresu rzeczowego umowy. Umowa ta, ma obowiązywać o trzy miesiące dłużej niż pierwotna, czyli okres jej obowiązywania jest od kwietnia 2022 r. do kwietnia 2023 r. Umowy dotyczą tego samego asortymentu, zapisy są bliźniacze, różnią się jedynie stawkami cenowymi za asortyment.

Czy taka sytuacja jest prawidłowa? Czy wykonawca ma jakiś instrument umożliwiający usunięcie z porządku prawnego jednej z umów?

Oczywiście zamawiający realizując zamówienia, powołuje się na pierwszą umowę i na korzystniejsze dla niego stawki cenowe. Umowa zawarta później obowiązuje, a nie jest w ogóle stosowana, czyli w jej ramach nie są składane przez zamawiającego cząstkowe zamówienia. Co może w tej sytuacji zrobić wykonawca?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX