Czy wykonany w gruncie odstojnik będący zbiornikiem na ścieki opadowe, niebędący urządzeniem technicznym ani zespołem takich urządzeń, stanowi budowlę w rozumieniu art. 3 pkt 3 pr.bud.?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 4 stycznia 2021 r.
Autor odpowiedzi: Kościuk Agata
Odpowiedzi udzielono: 3 lipca 2020 r.

PYTANIE

Czy wykonany w gruncie odstojnik będący zbiornikiem na ścieki opadowe, niebędący urządzeniem technicznym ani zespołem takich urządzeń, stanowi budowlę w rozumieniu art. 3 pkt 3 ustawy z 7.07.1994 r. Prawo budowlane (Dz.U. z 2019 r. poz. 1186) - dalej pr.bud.?

Jeżeli tak, to czy dno tego zbiornika, wykonane w gruncie z warstw gliny, żwiru oraz żużli, a stanowiące istotny technicznie i funkcjonalnie element tego zbiornika stanowi powierzchnię ziemi w rozumieniu art. 3 pkt 25 ustawy z 27.04.2001 r. Prawo ochrony środowiska (Dz.U. z 2019 r. poz. 1396) – dalej p.o.ś.?

Czy wobec tego podlega ocenie zanieczyszczenia powierzchni ziemi, o której mowa w art. 101a i n. p.o.ś.?

Czy też stanowi instalację w rozumieniu art. 3 pkt 6 p.o.ś. i podlega wyłącznie ocenie oddziaływania na środowisko na podstawie art. 141 i kolejne p.o.ś.?

Czy analogiczna sytuacja dotyczy ubitej w gruncie drogi, usypanej z tłucznia i żużlu?

Czy w takim wypadku tłuczeń i żużel stanowią powierzchnię ziemi podlegającą ocenie zanieczyszczenia z art. 101a p.o.ś., czy też droga taka jest instalacją (budowlą) i nie podlega ocenie zanieczyszczenia powierzchni ziemi, a jedynie ocenie z art. 141 i n. p.o.ś. pod kątem wpływu instalacji na środowisko?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX