Czy wykonanie nowego przepustu na rowie w miejscu istniejącego na podstawie zgłoszenia wymaga najpierw zgłoszenia na likwidację starego przepustu a potem zgłoszenia na wykonanie nowego przepustu?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Osuch-Chacińska Lucyna
Odpowiedzi udzielono: 7 czerwca 2024 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Czy wykonanie nowego przepustu na rowie w miejscu istniejącego na podstawie zgłoszenia wodnoprawnego wymaga najpierw zgłoszenia wodnoprawnego na likwidację starego przepustu a potem zgłoszenia wodnoprawnego na wykonanie nowego przepustu?

Złożony został wniosek - zgłoszenie wodnoprawne na przebudowę rowu polegającą na wykonaniu przepustu lub innego przekroju zamkniętego na długości nie większej niż 10 m - przepust o długości do 6 m pod linią kolejową (teren zamknięty PKP). W miejscu starego przepustu o przekroju prostokątnym i długości 5 m (uszkodzonego) ma powstać nowy przepust o przekroju okrągłym i długości 6 m (przekrój wewnętrzny dalej pozostaje mniejszy niż 0,85 m2). Kierownik nadzoru wodnego wniósł sprzeciw wskazując, że najpierw likwidacja przepustu powinna nastąpić w oparciu o pozwolenie wodnoprawne na podstawie art. 389 ustawy z 20.07.2017 r. Prawo wodne.

Czy może w takim przypadku konieczne jest zgłoszenie wodnoprawne najpierw na likwidację przepustu - w oparciu o art. 394 ust. 1 pkt 9 w związku z art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy z 20.07.2017 r. Prawo wodne?

A może w ogóle nie trzeba zgłoszenia lub pozwolenia wodnoprawnego na likwidację starego przepustu?

W odniesieniu do pytania Kiedy likwidację przepustu i budowę nowego przepustu na rowie melioracyjnym należy potraktować jako przebudowę rowu?, QA604958 przepust zlokalizowany jest na rowie - czy zatem taka przebudowa kształtuje w ogóle zasoby wodne?

RZGW udzieliło odpowiedzi, że na przedmiotowych działkach brak jest urządzeń melioracji wodnych oraz że rów ten może być rowem odwodnieniowym i nie znajduje się w ewidencji urządzeń melioracyjnych, a urządzenie to należy do właściciela gruntu.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX