Czy wykazanie w trakcie kontroli, że kierowca zatrudniony u przedsiębiorcy posiadającego zaświadczenie na przewozy drogowe na potrzeby własne, został skazany prawomocnym wyrokiem, stanowi podstawę do wydania decyzji o stwierdzeniu nieważności zaświadczenia?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Karciarz Mateusz
Odpowiedzi udzielono: 25 stycznia 2024 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Zgodnie z art. 33 ust. 6 u.t.d. wniosek o wydanie zaświadczenia na przewozy drogowe na potrzeby własne zawiera:

1) informacje i dokumenty określone w art. 8 ust. 2 pkt 1-4 i 6 oraz ust. 3 pkt 5 u.t.d.;

2) oświadczenie o zamiarze zatrudnienia kierowców spełniających warunki, o których mowa w art. 6 ust. 1 pkt 2 u.t.d. Przepis art. 6 ust. 1 pkt 2 u.t.d. stanowi, że zatrudnieni przez przedsiębiorcę kierowcy oraz sam przedsiębiorca osobiście wykonujący przewozy: b) nie byli prawomocnie skazani za przestępstwa przeciwko życiu i zdrowiu oraz przeciwko wolności seksualnej i obyczajności, a także za przestępstwa, o których mowa w art. 59 ustawy z 29.07.2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii, a ponadto nie orzeczono prawomocnie wobec nich zakazu wykonywania zawodu kierowcy.

Czy wykazanie w trakcie kontroli przeprowadzonej na podstawie art. 84 ust. 1 u.t.d., że kierowca zatrudniony u przedsiębiorcy posiadającego zaświadczenie na przewozy drogowe na potrzeby własne, został skazany prawomocnym wyrokiem za ww. przestępstwa, stanowi w oparciu o art. 33 ust. 9a u.t.d. podstawę do wydania decyzji o stwierdzeniu nieważności zaświadczenia?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX