Czy wyjazd pracowników budowlanych spółki do pracy poza granicę Polski można traktować jako podróż służbową?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Ziółkowski Paweł
Odpowiedzi udzielono: 26 października 2016 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Polska spółka z o.o. zatrudnia na umowę o pracę pracowników na stanowisku pracownik budowlany. Pracownicy zatrudnieniu są na pełny etat. Spółka oprócz pracy na terenie Polski planuje rozpoczęcie świadczenia usług za granicą, w Niemczech i na Słowacji. Planuje się, że w każdym miesiącu część zatrudnionych pracowników spółki na maksymalnie 2 tygodnie wysyłanych będzie do pracy poza granicę Polski, gdzie będą wykonywać prace budowlane zlecone przez pracodawcę. Przez większą część roku praca będzie wyglądać następująco: maksymalnie 2 tygodnie pracy poza granicami kraju (Niemcy lub Słowacja) i 2 tygodnie w Polsce. Pracownicy posiadają kartę A1 wystawioną dla pracowników wykonujący pracę w kilku państwach członkowskich (Polska, Niemcy, Słowacja) wydaną na okres 12 miesięcy. Pracownicy wykonywać będą zarówno w Polsce, jak i za granicą prace budowlane. Nie będzie to wykonywanie innych czynności niż wynikające z umów o pracę zawartych z tymi pracownikami. Ośrodek interesów życiowych tych pracowników znajduje się w Polsce.

Czy wyjazd pracowników budowlanych spółki do pracy poza granicę Polski można traktować jako podróż służbową, a co za tym idzie wypłać diety, ryczałt za noclegi?

Czy może wyżej opisany wyjazdy do pracy poza granicę Polski powinien być traktowany jako oddelegowanie?

Czy w przypadku podróży służbowej należy wypłacać pracownikom minimalne wynagrodzenie obowiązujące w Państwie, w którym odbywają podróż służbową -np. w Niemczech?

Jak przygotować pracownikom aneksy do umów ze wskazaniem minimalnej stawki niemieckiej i miejsca wykonywania pracy?

Czy różnica pomiędzy minimalną płacą w Niemczech, a płacą w spółce może być uzupełniona np. premią?

Od jakiej podstawy należy naliczać składki na ubezpieczenie społeczne pracowników budowlanych spółki, podlegających ubezpieczeniom w Polsce będących w podróży służbowej?

Czy należy naliczać składki od podstawy nie niższej od kwoty prognozowanego przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia - w 2016 r. 4055,00 zł?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX