Czy wyjaśnienia wnioskodawcy są wystarczające, aby uznać, iż nie ma przeciwwskazań do wydania zgody wodnoprawnej bez naruszenia wymagań ochrony środowiska oraz ochrony przyrody?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Antoniak Joanna
Odpowiedzi udzielono: 25 stycznia 2021 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Do organu wpłynął wniosek GDDKiA o udzielnie pozwolenia wodnoprawnego. Jednak są rozbieżności między zapisami decyzji środowiskowej dla tej inwestycji a zakresem wniosku, m.in. różnica w lokalizacji zbiorników retencyjnych (różnica nawet do 1,4 km w porównaniu z lokalizacją z decyzji środowiskowej), sposobie odprowadzania wód opadowych i roztopowych (w decyzji dla odcinka 0-4 km wody opadowe należy ujmować w szczelny system odwodnienia - rowy szczelne, a we wniosku jest projektowane odprowadzanie wód opadowych i roztopowych dla tego odcinka drogi do rowów melioracyjnych, studni chłonnych i cieku). W sentencji decyzji środowiskowej nie ma ujętego przełożenia koryt cieków, jedynie w uzasadnieniu jest zapis, że prace związane z przełożeniem cieków będą potencjalnym źródłem niekorzystnego oddziaływania na wody powierzchniowe i podziemne (bez wymienienia o jakie cieki chodzi). Wniosek obejmuje przełożenie koryt cieków. Wnioskodawca został wezwany do złożenia wyjaśnień dotyczących ww. rozbieżności. W odpowiedzi wskazał, iż w ramach prowadzonej procedury wydania decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRiD) zostanie przeprowadzona ponowna ocena oddziaływania na środowisko skutkująca uzgodnieniem zmian warunków określonych zapisami decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach. Decyzja środowiskowa wskazuje obowiązek przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko w ramach postępowania ZRiD. Na chwilę obecną zakres wniosku (w części) jest niezgodny z decyzją środowiskową.

Jak powinien postąpić organ?

Czy wyjaśnienia wnioskodawcy są wystarczające, aby uznać, iż nie ma przeciwwskazań do wydania zgody wodnoprawnej bez naruszenia wymagań ochrony środowiska oraz ochrony przyrody (zwłaszcza biorąc pod uwagę zapisy decyzji środowiskowej i art. 396 ust. 1 pkt 8 ustawy z 20.07.2017 r. Prawo wodne (Dz.U. z 2020 r. poz. 310) – dalej pr.wod.)?

RDOŚ twierdzi, że nie posiada kompetencji do oceny zgodności zapisów decyzji środowiskowej z dokumentacją do wydania zgody wodnoprawnej.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX