Czy wygrane w konkursach z wiedzy powszechnej mogą korzystać ze zwolnienia od podatku?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Klimek Krzysztof
Odpowiedzi udzielono: 15 lipca 2019 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Spółka A na zlecenie spółki B zajmuje się przeprowadzeniem na platformie online badań satysfakcji osób współpracujących ze spółką B oraz poziomu ich zaangażowania w wykonywanych obowiązkach. W zleconym badaniu będą uczestniczyć osoby wskazane przez spółkę B, m.in. pracownicy, zleceniobiorcy i osoby współpracujące ze spółką na innych umowach. Badania odbywają się na zewnętrznej platformie online, a udział w tych badaniach nie jest obowiązkiem osób wskazanych przez spółkę B. Za udział w tych badaniach osoby nie otrzymują wynagrodzenia, czasu wolnego od pracy i nie odbywają się one w czasie pracy w spółce B. Uczestnictwo w badaniu nie jest obowiązkiem zawodowym. Spółka A spotkała się z odmową uczestniczenia w badaniach online osób wskazanych przez spółkę B. Spółka A przy rejestracji w portalu zadaje pytanie czy osoby zgadzają się nieodpłatnie uczestniczyć w badaniach. Dla osób, które nie wyraziły takiej chęci spółka A organizuje serię konkursów. Konkursy są globalne, tzn. biorą w nich udział osoby nie tylko ze spółki B, ale tez innych spółek zlecających badania. W zorganizowanym konkursie będą zadawane pytania z wiedzy powszechnej, a konkurs: będzie posiadał ograniczenie liczby zwycięzców, będzie wyłaniał zwycięzców na drodze wzajemnej rywalizacji, będą wskazane osoby odpowiedzialne za prawidłowy, zgodny z regulaminem, przebieg akcji (komisja konkursowa, jury), wydanie nagród zwycięzcy/zwycięzcom, posiadał będzie również normy czasowe i regulamin. W konkursie będą do wygrania nagrody pieniężne.

Jak należy udokumentować nagrody wypłacone osobom w konkursie w celu zachęcenia ich do udziału w badaniach by były dla spółki A kosztem uzyskania przychodu?

Czy uzyskane nagrody będą opodatkowane zryczałtowanym podatkiem 10%, skoro konkurs będzie zawierał pytania jedynie z wiedzy powszechnej, tj. z dziedziny nauki, kultury, sztuki, dziennikarstwa i sportu, a spółka A będzie archiwizowała jego przebieg?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX