Czy wydzierżawiający może domagać się obniżenia czynszu, jeśli w umowie dzierżawy jest zapis o waloryzacji związanej ze wzrostem cen, a nie ma mowy o obniżeniu czynszu w związku ze spadkiem cen?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Niewińska - Struszyńska Maria Magdalena
Odpowiedzi udzielono: 14 lipca 2017 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Urząd Gminy w 2004 r. zawarł umowę dzierżawy, w której treści jest zapis: "najemca zobowiązuje się płacić wydzierżawiającemu czynsz w wysokości 1200 zł [...]. Czynsz będzie waloryzowany po każdych kolejnych 12 miesiącach obowiązywania umowy [...] o publikowany przez GUS wskaźnik wzrostu cen towarów i usług konsumpcyjnych za okres poprzednich 12 m-cy [...]". Od tego czasu wskaźnik cen publikowany przez GUS wzrastał, w związku z czym najemca podwyższał czynsz o wartość inflacji. Jednak od dwóch lat mamy do czynienia z deflacją.

Czy w związku z tym wydzierżawiający może domagać się obniżenia czynszu, skoro w umowie wyraźny jest zapis o waloryzacji związanej ze wzrostem cen, nie ma natomiast mowy o obniżeniu czynszu w związku ze spadkiem cen?

Pozostawienie wysokości czynszu na tym samym poziomie w okresie deflacji stanowi ochronę interesów najemcy i urzeczywistnianie zasad współżycia społecznego.

Czy najemca może dokonać obniżenia czynszu i pomniejszenia wpłat na rzecz wydzierżawiającego pomimo, że faktury wystawiane przez najemcę opiewają na kwotę identyczną jak w roku poprzednim, a zatem nie uwzględniają deflacji?

Wydzierżawiający domaga się obniżenia czynsz o wskaźnik deflacji od 1.01.2016 r. i od tego czasu pomniejsza sobie kwotę uiszczaną na rzecz najemcy pomimo, że najemca przedstawił wydzierżawiającemu uchwałę Rady Gminy z 31.03.2016 r w której jest zapis, iż "aktualizacji wysokości czynszu nie przeprowadza się gdy [...] aktualizacja powodowałaby obniżenie czynszu".

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX