Pytania i odpowiedzi
Status: Nieaktualne, stan prawny na: 31 grudnia 2006 r.
Autor odpowiedzi: Niedźwiedzka Małgorzata
Odpowiedzi udzielono: 24 maja 2004 r.

PYTANIE

Prowadzę działalność polegającą na połowie i sprzedaży ryb morskich. Posiadam swój własny kuter, którym dokonuję połowów na morzu. Często zdarza się, że kuter ten płynie do portów znajdujących się w Rosji, w celu zdania złowionej ryby. dlatego też wykupiłem ubezpieczenie kosztów niezbędnego leczenia za granicą członków załogi w związku z nieszczęśliwym wypadkiem lub nagłym zachorowaniem oraz koszty koniecznej repatriacji, związanej z tymi zdarzeniami.

Zazwyczaj członkami załogi są wyłącznie pracownicy, ale zdarza się również że płynę z nimi jako mechanik (członek załogi) będąc zarówno właścicielem.

Słyszałem, że w przepisach BHP są uregulowania nakładające na pracodawcę obowiązek zapewnienia opieki medycznej pracownikowi za granicą kraju oraz zapewnienie transportu zwłok w przypadku zgonu pracownika. Ale co w przypadku kiedy pracodawca jest również członkiem załogi. Dodam również, że takie wypłynięcie do portu w Rosji nie jest podróżą służbową.

Czy wydatki związane z tym ubezpieczeniem można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w trybie art. 22 ust. 1 u.p.d.o.f.?

Czy w tym przypadku US może zakwestionować te koszty (w jakiejś części) jako wydatki o charakterze osobistym?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX

Zaloguj się do LEX | Nie korzystasz jeszcze z programów LEX?