Czy wydatki sfinansowane pomocą z tarczy antykryzysowej podlegają ujęciu w kosztach?

Pytania i odpowiedzi
Status: Nieaktualne
Autor odpowiedzi: Krywan Tomasz
Odpowiedzi udzielono: 16 lutego 2021 r.

PYTANIE

Osoba fizyczna, zasady ogólne - gabinet fizjoterapii i masażu. Przedsiębiorca w związku ze stanem pandemii w kraju skorzystał z pomocy w ramach tzw. tarcz antykryzysowych 6.0 i 7.0 (branżowe). Pomoc ta to: otrzymanie bezzwrotnej dotacji z PUP na na pokrycie bieżących kosztów działalności w wysokości 5000 zł (art. 15zze4) oraz otrzymanie ponownego świadczenia postojowego z ZUS w wysokości 2080 zł dla branż określonych w rozporządzeniu (art 15zs2).

Czy otrzymanie ww. pomocy podlega opodatkowaniu PIT i wykazaniu w PKPiR jako pozostały przychód?

Jeśli ww. pomoc korzysta ze zwolnienia z PIT, to czy wydatki sfinansowane środkami z ww. pomocy stanowią koszt uzyskania przychodu, a tym samym podlegają księgowaniu w PKPiR i wpływają na zmniejszenie podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX

Zaloguj się do LEX | Nie korzystasz jeszcze z programów LEX? Zamów dostęp testowy