Pytania i odpowiedzi
Status: Aktualne
Autor odpowiedzi: Kłos Piotr
Odpowiedzi udzielono: 20 grudnia 2013 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Podatnik świadczy usługi turystyczne, polegające na organizowaniu obozów sportowo-tenisowych. Na obozach tych uczestnicy obozu biorą udział w warsztatach dotyczących zdrowego żywienia. Ponadto, podatnik tworzy specjalne menu (nabywa usługę stworzenia specjalnego menu od specjalisty), według którego kucharze przyrządzają posiłki uczestnikom obozu. Ponadto, podczas obozu uczestnicy są filmowani (ich gra w tenisa), a następnie każdy może skorzystać z indywidualnych konsultacji z instruktorem, gdzie wspólnie omawiane są błędy, które popełniają. Przed wyjazdem uczestnicy obozu otrzymują specjalnie opracowany przewodnik po miejscu, do którego się udają.

Czy następujące wydatki podatnika można uwzględnić przy wyliczaniu marży, czy też stanowią one koszty pośrednie, nie uwzględniane do marży:

1)

faktura od przedsiębiorcy organizującego warsztaty zdrowego żywienia;

2)

faktura od przedsiębiorcy tworzącego specjalne menu dla uczestników obozu;

3)

faktura od przedsiębiorcy filmującego uczestników obozu;

4)

faktura od przedsiębiorcy opracowującego przewodnik dla uczestników obozu.

W umowie zawieranej pomiędzy podatnikiem a uczestnikiem obozu jest wskazane, że w cenie, którą uczestnik obozu płaci jest uwzględniony: przejazd, pobyt w hotelu, lekcje tenisa z instruktorem, wyżywienie według specjalnie skomponowanego menu, warsztaty zdrowego żywienia, możliwość indywidualnych konsultacji z instruktorem bazujących na nagraniu gry uczestnika, specjalnie opracowany przewodnik po miejscu pobytu.

Czy rozwiązanie podatkowe, jeżeli chodzi o ustalenie marży uzależnione jest od tego, czy podatnik uwzględni poszczególne wydatki w cenie za obóz i wymieni je w umowie, tak jak powyżej wskazano?

Tzn., czy jeżeli jakiegoś wydatku, który buduje cenę nie ma w umowie, to nie może on być uwzględniony przy ustalaniu marży?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX

Zaloguj się do LEX | Nie korzystasz jeszcze z programów LEX? Zamów prezentację