Pytania i odpowiedzi
Status: Nieaktualne, stan prawny na: 31 sierpnia 2019 r.
Autor odpowiedzi: Bartosiewicz Adam
Odpowiedzi udzielono: 21 września 2016 r.

PYTANIE

Spółka z o.o. została utworzona w dniu 15 marca 2016 r., gdzie w w formie aportu wniesiono nieruchomości (4 budynki) o łącznej wartości rynkowej 5.000.000 zł. W zamian objęto udziały w nominalnej wysokości 5000 zł. Nadwyżka wartości rynkowej wniesionego aportu ponad wartość nominalną objętych udziałów w kwocie 4.995.000 zł została przekazana na kapitał zapasowy spółki (tzw. agio). Spółka zamierza dokonać umorzenia dobrowolnego części udziałów w zamian za wynagrodzenie w postaci wydania jednej z wniesionych nieruchomości. Oznacza to, że wynagrodzeniem za umorzenie udziałów będzie płatne poprzez wydanie nieruchomości.

Czy wydanie przedmiotowej nieruchomości w zamian za umorzenie udziałów będzie opodatkowane VAT i na podstawie jakich przepisów?

Przedmiotowa nieruchomość została wniesiona jako aport do spółki z o.o. ze zwolnieniem z art. 43 u.p.t.u.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX

Zaloguj się do LEX | Nie korzystasz jeszcze z programów LEX?