Czy wydanie decyzji o rozłożeniu należności z tytułu wypłaconych świadczeń z funduszu alimentacyjnego na raty wpływa na moc prawną decyzji o uznaniu dłużnika alimentacyjnego za uchylającego się od zobowiązań alimentacyjnych?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Kucharski Dominik
Odpowiedzi udzielono: 4 listopada 2016 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Wierzyciel otrzymywał świadczenia z funduszu alimentacyjnego do określonego czasu, następnie złożył wniosek o umorzenie postępowania u Komornika Sądowego w zakresie należności bieżących i zaległych względem wierzyciela. Organ właściwy skierował wnioski o przyłączenie/wszczęcie postępowania egzekucyjnego do Komornika Sądowego w myśl przepisów ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów. Dłużnik złożył wniosek o rozłożenie należności na raty, organ przychylił się do prośby.

Czy w związku z tym, iż Komornik nie prowadzi egzekucji względem wierzyciela oraz organu wypłacającego świadczenia z funduszu alimentacyjnego ze względu na decyzję ratalną, istniejąca dotychczas przesłanka do wydanej decyzji o uchylaniu się przez dłużnika w postaci konieczności płacenia min. połowy zobowiązań alimentacyjnych przez okres min. 6 miesięcy, aby mogła być uchylona przedmiotowa decyzja musi być również spełniona?

W jaki sposób zbadać regulowanie zobowiązań względem wierzyciela przez okres 6 miesięcy skoro złożył on wniosek u komornika sądowego o umorzenie postępowania?

Czy należy wystąpić do wierzyciela z takim zapytaniem pomimo, że nie pobiera on już świadczeń z funduszu alimentacyjnego?

Czy obowiązek alimentacyjny ustalony wyrokiem sądowym podlega zniesieniu przez sąd czy wygasa sam z siebie po spełnieniu określonych przesłanek?

Czy gdyby dłużnik złożył wniosek w sądzie o uchylenie obowiązku alimentacyjnego i sąd zniesie ten obowiązek to czy nadal przesłanka płacenia alimentów przez okres 6 miesięcy obowiązuje czy staje się w tym przypadku bezprzedmiotowa?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX