Czy wydanie części przez kontrahenta podlega VAT (spółka posiada maszyny, które okresowo wymagają naprawy, których dokonuje kontrahent współpracujący ze spółką)?

Pytania i odpowiedzi
Status: Nieaktualne, stan prawny na: 31 grudnia 2020 r.
Autor odpowiedzi: Jurek Marek
Odpowiedzi udzielono: 10 lipca 2018 r.

PYTANIE

Spółka posiada maszyny, które okresowo wymagają naprawy. Napraw dokonuje kontrahent współpracujący ze spółką. Kontrahent jest dystrybutorem części zamiennych do maszyn. Części te kupuje od spółki i wykorzystuje do napraw na rzecz klientów. W przypadku, gdy spółka zleca mu naprawę maszyny należącej do spółki kontrahent dokonuje naprawy zużywając części ze swojego stanu magazynowego, które zakupił kiedyś od spółki. Wystawiając fakturę na spółkę wykazuje na niej tylko robociznę, bez części zużytych do naprawy.

Dzieje się tak, ponieważ spółka oddaje kontrahentowi części które zużył po wykonaniu naprawy, a nie przed jej wykonaniem. Spółka sama zamawia u producenta części i po ich otrzymaniu oddaje je kontrahentowi. Między momentem zamontowania przez kontrahenta własnych jego części w maszynie spółki a momentem oddania identycznych części przez spółkę mija jakiś czas potrzebny na zaraportowania przez kontrahenta co zużył do naprawy i zamówienie przez spółkę u producenta takich części i odesłanie ich kontrahentowi. Są to więc takie same części, ale nie te same części.

Jak powinny przebiegać rozliczenia tego procesu w obu podmiotach, czy wydanie części przez kontrahenta podlega VAT?

Czy zwrot przez spółkę podlega VAT?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX