Czy wydając decyzję na podstawie art. 22 ust. 1 pkt 2 i 3 u.o.g.r.l. starosta może nałożyć na wnioskodawcę dodatkowe warunki sformułowane przez organ opiniujący w postanowieniu?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Mackiewicz Marta
Odpowiedzi udzielono: 30 września 2021 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Czy wydając decyzję na podstawie art. 22 ust. 1 pkt 2 i 3 ustawy z 3.02.1995 r. o ochronie gruntów rolnych i leśnych (Dz.U. z 2021 r. poz. 1326) – dalej u.o.g.r.l. określającą osobę obowiązaną do rekultywacji gruntów oraz kierunek i termin wykonania rekultywacji, starosta może nałożyć na wnioskodawcę dodatkowe warunki sformułowane przez organ opiniujący w postanowieniu, np. określić grubość warstwy próchniczej, konieczne zabiegi agrotechniczne, badania gleby na skażenie chemiczne, gatunki i wiek drzew, które należy posadzić na gruncie podlegającym rekultywacji?

Prowadząc postępowanie w trybie art. 22 ust. 1 pkt 2 i 3 u.o.g.r.l. (dotyczące gruntu leśnego należącego do SP w zarządzie Lasów Państwowych czasowo zajętego pod wiertnię) przed wydaniem decyzji starosta zasięgnął opinii dyrektora RDLP w związku z projektowanym leśnym kierunkiem rekultywacji. Organ opiniujący wydał postanowienie, w którym zaopiniował pozytywnie leśny kierunek rekultywacji lecz "z zastrzeżeniami". Zarzucił m.in., że do wniosku o wydanie decyzji inwestor winien był przedłożyć dokumentację rekultywacji, o której mowa w § 176 ust. 3 rozporządzenia Ministra Gospodarki z 25.04.2014 r. w sprawie szczegółowych wymagań dotyczących prowadzenia ruchu zakładów górniczych wydobywających kopaliny otworami wiertniczymi (Dz.U. z 2014 r. poz. 812), do której opracowania i tak jest zobowiązany w związku z ruchem zakładu górniczego, tymczasem przedłożył jedynie ogólny dokument zawierający ogólne założenia projektowanych prac bez wskazania technologii i środków technicznych ich realizacji. Stąd, chcąc już na tym etapie doprecyzować warunki rekultywacji (tym bardziej, że grunt należy do LP), dyrektor RDLP sformułował dość precyzyjne zastrzeżenia dot. grubości warstwy humusu, badań gleby, wieku sadzonek itp. z zaleceniem dla starosty, aby wprowadził je do orzeczenia własnej decyzji. Należy dodać, że na postanowienie inwestor się nie zażalił. Starosta ma wątpliwości, czy nieformułowanie jakichkolwiek zasad i warunków, na jakich ma być przeprowadzona rekultywacja, na tym etapie znajduje oparcie w przepisach prawa (u.o.g.r.l.).

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX