Czy wycofanie ze spółki cywilnej do majątku prywatnego wspólników (małżeństwo) budynku mieszkalnego z działką nie będzie podlegało VAT,czy transakcja ta będzie zwolniona z VAT?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 22 lipca 2021 r.
Autor odpowiedzi: Krywan Tomasz
Odpowiedzi udzielono: 6 października 2017 r.

PYTANIE

Czy wycofanie ze spółki cywilnej do majątku prywatnego wspólników (małżeństwo) budynku mieszkalnego z działką nie będzie podlegało VAT, czy transakcja ta będzie zwolniona z VAT? Wspólnicy spółki cywilnej w 2005 r. nabyli od syndyka nakłady na budowę budynku mieszkalnego wielorodzinnego (5 mieszkań) - bez VAT. W tym samym czasie od urzędu gminy zakupili grunt z 22% stawką VAT, na którym posadowiony jest ten budynek.Od zakupu działki prawdopodobnie odliczono VAT (w ewidencji środków trwałych wartość gruntu ujęta jest w wartości netto). Początkowo budynek był w części wykorzystywany na cele biurowe, a częściowo był niezagospodarowany. Przedmiotem działalności spółki jest produkcja elementów z drewna. Od ok. 8-10 lat mieszkania w tym budynku wynajmowane są wyłącznie na cele mieszkalne i transakcje te są zwolnione z VAT na podst. art 43 ust 1 pkt 36 u.p.t.u. Aktualnie wspólnicy zamierzają przekształcić spółkę cywilną w sp.z o.o, wcześniej chcą wycofać tę nieruchomość ze spółki do majątku prywatnego.

Czy nieodpłatne przekazanie na cele osobiste wspólników nie będzie podlegało VAT(od nakładów na budynek podatnikowi nie przysługiwało VAT, mimo iż zakup działki był opodatkowany), czy na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10a będzie to transakcja zwolniona z VAT - w stosunku do dostawy nakładów na budynek podatnikowi nie przysługiwało odliczenie VAT, a podatnik nie poniósł nakładów na jego ulepszenie?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX