Pytania i odpowiedzi
Status: Aktualne
Autor odpowiedzi: Różycki Karol
Odpowiedzi udzielono: 16 lutego 2015 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

W ramach prowadzonej działalności gospodarczej jestem czynnym płatnikiem VAT. Posiadam środki trwałe, przy zakupie których odliczono VAT, jak i takie, gdzie nie odliczono VAT, gdyż zakupiono na podstawie umowy kupna sprzedaży. Niebawem planuję zlikwidować prowadzoną działalność gospodarczą. W związku z czym zapytuję:

1.

Czy wycofanie i przekazanie na cele osobiste podatnika środków trwałych, przy zakupie których nie przysługiwało prawo odliczenia podatku naliczonego, tj. zakupiono na umowę kupna sprzedaży, będzie podlegało opodatkowaniu VAT?

2.

Czy wycofanie i przekazanie na cele osobiste środków trwałych, przy zakupie których odliczono VAT, podlegałoby opodatkowaniu stawką podstawową?

3.

Czy wycofanie i przekazanie na cele osobiste środka transportu, który został sprowadzony z zagranicy (zakup od firmy zagranicznej), gdzie naliczono i odprowadzono VAT z tytułu przywozu środka transportu z innego państwa, a później go odliczono, będzie podlegało opodatkowaniu VAT?

4.

Czy po wycofaniu na cele osobiste ww. majątku trwałego i w późniejszym czasie podarowanie go synowi lub córce wywoła jakieś skutki w VAT po stronie darczyńcy?

5.

Czy możliwe jest ewentualne sprzedanie ww. majątku trwałego dla syna, który prowadzi działalność gospodarczą i czy przy sprzedaży należy naliczyć VAT dla wszystkich ww. środków trwałych, czy można zastosować zwolnienie dla tych, przy zakupie których nie przysługiwało prawo odliczenia podatku naliczonego?

6.

Czy jeżeli doszłoby do sprzedaży ww. środka trwałych dla syna i dostawa ta podlegałaby opodatkowaniu VAT, to czy syn mógłby odliczyć podatek naliczony z tytułu takiego zakupu (syn prowadzi działalność opodatkowaną)?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX

Zaloguj się do LEX | Nie korzystasz jeszcze z programów LEX? Zamów prezentację