Czy wszystkie nieruchomości gruntowe stanowiące własność Skarbu Państwa położone w międzywalu wchodzą do zasobu, którym gospodarują Wody Polskie?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Fiktus Paweł
Odpowiedzi udzielono: 13 czerwca 2024 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Z uwagi na liczne wątpliwości odnośnie ustawy z 20.07.2017 r. Prawo wodne – dalej pr. wod. uprzejmie proszę o wyjaśnienie stosowania przepisów ww. ustawy. Zgodnie z art. 258 ust. 5 pr. wod.: "Wody Polskie reprezentują Skarb Państwa oraz wykonują prawa właścicielskie Skarbu Państwa w stosunku do stanowiących własność Skarbu Państwa nieruchomości gruntowych położonych w międzywalu, nieruchomości pod wałami przeciwpowodziowymi oraz wałów przeciwpowodziowych przyległych do śródlądowych wód płynących, o których mowa w art. 212 ust. 1 pkt 1, a także w stosunku do położonych na tych nieruchomościach budynków, budowli oraz innych urządzeń, w tym urządzeń wodnych, służących do realizacji zadań określonych w przepisach ustawy".

Czy wszystkie nieruchomości gruntowe stanowiące własność Skarbu Państwa położone w międzywalu wchodzą do zasobu, którym gospodarują Wody Polskie, tj. wykonują prawa właścicielskie?

Jeśli Wody Polskie nie reprezentują Skarbu Państwa odnośnie nieruchomości położonych w międzywalu, to jakie kryteria o tym decydują, tj. jakie nieruchomości położone w międzywalu nie wchodzą do zasobu, którym gospodarują Wody Polskie?

Zgodnie z art. 212 ust. 2 pr. wod.:,,Wody Polskie wykonują prawa właścicielskie w stosunku do nieruchomości stanowiących własność Skarbu Państwa, znajdujących się w obrębie działki ewidencyjnej, która obejmuje także śródlądowe wody płynące będące własnością Skarbu Państwa’’.

Czy powyższy przepis oznacza, że w sytuacji, gdy część działki geodezyjnej zajęta jest pod śródlądowe wody płynące, całość działki znajduje się w zasobie Wód Polskich, tj. Wody Polskie sprawują prawa właścicielskie do całej działki geodezyjnej?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX