Czy wszczęte na wniosek szpitala postępowanie o wydanie decyzji potwierdzającej prawo do świadczeń opieki zdrowotnej należy umorzyć jako bezprzedmiotowe?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Tyra Bożena
Odpowiedzi udzielono: 25 czerwca 2021 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Dnia 6 kwietnia 2021 r. do siedziby ośrodka wpłynęło pismo ze szpitala z prośbą o wydanie decyzji potwierdzającej prawo do świadczeń opieki zdrowotnej dla Pana X (zgodnie z art. 54 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych), który został przyjęty w trybie nagłym do Szpitalnego Oddziału Ratunkowego w dniu 23 marca 2021 r.

Dnia 7 kwietnia 2021 r. skontaktowano się telefonicznie z Panem X, który poinformował, że wystawiono mu fakturę za pobyt na SOR oraz, że dokonał już płatności za fakturę. Ponadto Pan X oznajmił, że posiada już ubezpieczenie zdrowotne oraz nie chce, aby ośrodek wydawał mu jakąkolwiek decyzję o ubezpieczeniu.

W związku z powyższym, dnia 17 maja 2021 r. do tutejszego ośrodka wpłynęło pismo ze szpitala informujące, że Pan X dokonał płatności za leczenie oraz że należy uznać wniosek o wydanie decyzji potwierdzającej prawo do świadczeń opieki zdrowotnej za bezzasadny.

Co w takiej sytuacji należy zrobić?

Czy w związku z tym, należy wystosować jakieś pismo, postanowienie lub decyzję, np. o umorzeniu postępowania?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX