Czy wszczęcie z urzędu postępowania w sprawie zmiany decyzji przyznającej zasiłek pielęgnacyjny w zakresie zmiany okresu, na który zostało przyznane świadczenie w czasie epidemii COVID-19 wymaga zawiadomienia strony?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Tyra Bożena
Odpowiedzi udzielono: 19 kwietnia 2020 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Organ powinien z urzędu zmienić decyzje, np. dotyczące zmiany okresu zasiłku pielegnacyjnego w związku z ustawą z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych.

Czy w związku z tym powinien "wysłać" stronie zawiadomienie o wszczęciu postepowania, art. 32 ustawy o świadczeniach rodzinnych daje nam możliwość zmiany decyzji itd.:

1a. Zmiana decyzji na korzyść strony nie wymaga jej zgody,

1b. Wszczęcie postępowania w sprawie zmiany decyzji ustalającej prawo do świadczeń rodzinnych na korzyść strony, w zakresie zmiany wysokości świadczeń, następuje z urzędu,

1c. Wszczęcie postępowania, o którym mowa w ust. 1b, nie wymaga zawiadomienia strony,

1d. Decyzje przyznające świadczenia rodzinne oraz decyzje w sprawie zmiany wysokości świadczeń rodzinnych na korzyść strony są natychmiast wykonalne.

Artykuł 32 ust. 1 ww. ustawy wprost mówi o zmianie decyzji, ale w zakresie zmiany wysokości świadczeń, natomiast w moim przypadku będzie to zmiana decyzji, ale nie będzie dotyczyć zmiany wysokości świadczeń a terminu?

W związku z powyższym, czy jest obowiązek wysłania zawiadomienia stronie?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX